Islandia – co zobaczyć, zwiedzić, przywieźć i czego spróbować

Islandia z pewnością jest bardzo specyficznym wyspiarskim krajem. To czyni Krainę Gejzerów wyjątkowo atrakcyjnym celem turystycznym dla osób, którym znudziły się inne rejony świata. Warto zdawać sobie sprawę, że Islandia czerpie coraz większe zyski z turystyki. Obecnie ten kraj odwiedzają ponad 2 miliony turystów zagranicznych w ciągu roku. Na zwiedzenie wyspy położonej daleko od Europy, coraz częściej decydują się również Polacy. Z myślą o takich osobach, przygotowaliśmy kolejną część darmowego i kompleksowego przewodnika. To opracowanie oprócz opisu najważniejszych atrakcji turystycznych Islandii, dostarcza również wielu praktycznych informacji dotyczących wjazdu do wspomnianego kraju oraz jego charakterystycznych regulacji prawnych. Przed omówieniem takich bardzo praktycznych aspektów, zaprezentujemy jednak krótki lecz wszechstronny opis Islandii pod kątem geograficznym, społecznym i politycznym.

Kup/Sprzedaj/Prześlij korony islandzkie po najlepszym kursie

Ogólne informacje o Islandii

Islandia z pewnością wyróżnia się nietypowym położeniem. Ten kraj zaliczany jest jeszcze do Europy, chociaż o wiele bliżej mu do Grenlandii niż do Berlina, Paryża lub Londynu. Wyspa Islandia ze względu na swoje samotnicze położenie, przez długi czas nie była w ogóle zamieszkana. Dopiero pod koniec IX wieku naszej ery, na tej wulkanicznej wyspie pojawili się pierwsi osadnicy (głównie wikingowie norwescy). To właśnie kultura wikingów sprawiła, że Islandia jest dzisiaj zaliczana do krajów nordyckich. O przynależności Islandii do północnogermańskiego kręgu kulturowego, świadczy również tamtejszy język. Islandzki jest trudny do opanowania przez Polaków. Na szczęście Islandia podobnie jak inne kraje skandynawskie, wyróżnia się wysokim poziomem znajomości języka angielskiego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Język islandzki jest trudny do opanowania przez Polaków. Na szczęście z Islandczykami (również starszymi) dość łatwo porozumiemy się w języku angielskim.  

Geograficzny opis Islandii warto rozpocząć od pewnego doprecyzowania. Wspomniany kraj zwykle jest utożsamiany w wulkaniczną wyspą leżącą na północnym Atlantyku. Warto jednak wiedzieć, że pod kontrolą Republiki Islandii (kraju) znajduje się nie tylko wyspa Islandia. Wspomniane państwo posiada również prawa do niewielkich wysp (m.in. z archipelagu Vestmannaeyjar). Po podsumowaniu całego terytorium Republiki Islandii okazuje się, że liczy ono około 103 000 kilometrów kwadratowych. To wynik trzy razy mniejszy niż w przypadku Polski.

Spora różnica w stosunku do naszego kraju dotyczy również gęstości zaludnienia. Islandia jest bowiem najrzadziej zaludnionym krajem Europy, w którym na 1 kilometr kwadratowy przypadają tylko 3 osoby. Analogiczny wynik dla Polski jest większy o 120 osób/km2. Tak niska gęstość zaludnienia Islandii wynika z niekorzystnych warunków osadniczych. Ponad jedną dziesiątą powierzchni wyspy zajmują lodowce (w tym znany Vatnajökull liczący 7800 km2). Do obszarów nienadających się do osadnictwa trzeba zaliczyć również kamieniste przedpola lodowców i okolice aktywne wulkanicznie (z mnóstwem gejzerów). Obecność ponad stu wulkanów na terenie Islandii to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również ciągłe zagrożenie dla niewielkiej populacji opisywanej wyspy. Warto zdawać sobie sprawę, że Islandia leżąca na styku dwóch wielkich płyt kontynentalnych, została ukształtowana przez wulkany takie jak np. Askja oraz Hekla. Pochodzenie wulkaniczne mają między innymi tamtejsze wyżyny, płaskowyże oraz góry. Wśród szczytów wyróżnia się najwyższy punkt Islandii, czyli Hvannadalshnúkur liczący około 2110 metrów wysokości. Warto zwrócić uwagę, że średnia wysokość Islandii wynosi około 560 metrów nad poziomem morza (m.n.p.m.). Porównywalny wynik dla Polski kształtuje się na poziomie ok. 170 m.n.p.m.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Islandia to piękna, lecz bardzo jałowa kraina. Ponad 80% obszaru tej wyspy nie jest wykorzystywane do rolnictwa, leśnictwa lub osadnictwa. Lasy na terenie Islandii obecnie stanowią wielką rzadkość i zajmują tylko 0,3% powierzchni. Niewiele więcej jest pól uprawnych (ok. 1,2%). Znacznie łatwiej można zobaczyć łąki oraz pastwiska obejmujące około 18% powierzchni wyspy.

Nietypowe położenie Islandii mocno wpływa na jej klimat. Trudno się dziwić, że wyspa otoczona przez tak ogromne masy oceanu cechuje się niewielką roczną zmiennością temperatur oraz wysoką wilgotnością powietrza. W przypadku Reykjaviku, średnia dobowa temperatura lipca wynosi tylko 12 stopni Celsjusza. Analogiczny wynik dla stycznia to około 1 „kreska” powyżej zera. Islandzka stolica to dobre miasto dla osób, które nie lubią upałów, bo tamtejsza temperatura latem zwykle nie przekracza 20 – 25 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że w centralnej i północnej części Islandii zimowa temperatura jest znacznie bardziej wymagająca dla turystów. Wewnątrz opisywanej wyspy (na wyżynach), średnia temperatura stycznia może być o 10 stopni niższa od wyników z Reykjaviku. Z kolei na północy Islandii zdarzają się mrozy wynoszące minus 25 – 30 stopni Celsjusza. Niezależnie od lokalizacji na mapie Islandii, problemem bywają silne wiatry. Przynoszą one czasem sporo pyłu na wybrzeża wyspy (pochodzącego m.in. z przedpoli lodowców).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W południowej części Islandii (przy wybrzeżu) klimat jest wilgotny, ale łagodny i mało zróżnicowany pod względem temperatur. Na znacznie ostrzejszą zimę trzeba się przygotować podczas odwiedzania północnych i centralnych obszarów Islandii.

Z uwagi na specyficzne warunki geograficzne, aż 60% mieszkańców Islandii żyje na terenie stolicy albo jednej z pobliskich gmin. Obecnie populacja Islandii jest cztery razy większa niż 100 lat temu i liczy sobie prawie 350 000 osób. Pomimo imigracji osiągającej dużą skalę jak na tak małe społeczeństwo, etniczni Islandczycy wciąż stanowią 90% – 91% populacji. Co ciekawe, najbardziej liczną mniejszością narodową na Islandii są Polacy. Nasi rodacy stanowią około 4% mieszkańców wulkanicznej wyspy. Pozostała część ludności Islandii jest mocno rozdrobniona pod względem narodowościowym, a udział poszczególnych grup etnicznych (np. Duńczyków oraz Litwinów) nie przekracza 1,0%.

Podobnie jak inne kraje nordyckie, współczesna Islandia ukształtowała się pod wpływem protestantyzmu. Obecnie Kościół Islandii nadal skupia ponad 70% populacji, ale spora część jego formalnych wyznawców pozostaje religijnie obojętnych. W ostatnich latach możemy zauważyć dość szybki wzrost udziału katolików (do około 4% populacji). To zjawisko ma związek z imigracją Polaków. Szybko wzrasta również popularność wierzeń neopogańskich, które deklaruje około 2% mieszkańców opisywanej wyspy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W Islandii obecnie mieszka około 14 000 naszych rodaków. Polacy są zdecydowanie największą grupą etniczną po rodowitych Islandczykach. Nasi rodacy często podejmują się pracy fizycznej (m.in. w przetwórstwie rybnym).

Niektóre prognozy wskazują, że na wskutek wysokiego salda imigracji, za 10 lat – 15 lat, rodowici Islandczycy będą stanowili około 85% całej populacji wyspy. Taki scenariusz może się zrealizować, jeżeli Islandia nadal będzie rozwijała się bardzo dobrze pod względem gospodarczym. Obecnie nie ma już śladu po bardzo poważnym kryzysie, który pod koniec minionej dekady dotknął opisywany kraj. Obawy budzi jednak coraz większe uzależnienie Islandii od turystyki oraz szybki wzrost cen nieruchomości.

Oprócz dobrych wyników gospodarczych i wysokich wynagrodzeń, emigrantów do Islandii przyciąga m.in. skandynawski model państwa opiekuńczego oraz wysoka jakość usług publicznych. Warto również wspomnieć, że Islandia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co ułatwia współpracę gospodarczą z krajami Unii Europejskiej oraz przepływ pracowników z UE. Islandia należy również do NATO (od 1949 r.) oraz OECD (od 1961 r.). Wspomniany kraj w przeciwieństwie do Norwegii, Danii oraz Szwecji nie jest monarchią. Podobieństwo do innych krajów nordyckich wiąże się jednak z dużą rolą jednoizbowego parlamentu (Althingu).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Islandia jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Ta sytuacja oznacza preferencje dla polskich pracowników oraz turystów z Polski.

Informacje prawne dla wszystkich odwiedzających Islandię

Wskazówki prawne dotyczące wszystkich turystów warto rozpocząć od zasad wjazdu na teren Islandii. Tutaj uwidaczniają się wspomniane wcześniej korzyści związane ze współpracą Islandii (jako członka EFTA i EOG) oraz Unii Europejskiej. Polacy jako obywatele jednego z krajów członkowskich UE, mogą na uproszczonych warunkach odwiedzić Krainę Gejzerów. Do wjazdu na teren Islandii wystarczy aktualny paszport lub dowód osobisty (w odpowiednio dobrym stanie). Co ważne, turyści przez kolejne 3 miesiące mogą przebywać na terenie Republiki Islandii bez obowiązku dokonywania meldunku. Dopiero podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu (po pierwszych 3 miesiącach), wiąże się z koniecznością dokonania odpowiednich formalności.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Polski obywatel bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pobyt i wykonywania meldunku, może przebywać w Islandii przez 3 miesiące.

Pewne ograniczenia wiążą się natomiast z przywozem różnych przedmiotów oraz zwierząt na teren Islandii. Inne zasady niż w UE wynikają z faktu, że Islandia nie w pełni należy do wspólnego obszaru celnego. Właśnie dlatego do Islandii nie wwieziemy domowego czworonoga na podstawie tzw. europejskiego paszportu. W takiej sytuacji wymagane jest zezwolenie islandzkiego Urzędu ds. Żywności i Weterynarii oraz zamówienie kwarantanny dla zwierzęcia. Inne dość kłopotliwe ograniczenia celne wiążą się np. z limitem żywności wwożonej bez cła (do 3 kg) oraz nieoclonych papierosów (do 200 sztuk). Bez cła do Islandii nie wwieziemy również większej ilości mocnego alkoholu niż 1 litr.

Osoby odwiedzające Islandię powinny również pamiętać, że będą mogły otrzymać zwrot podatku VAT za nierozpakowane towary przeznaczone do użytku za granicą. Warunkiem uzyskania takiego zwrotu jest dokonanie zakupu w jednym ze specjalnie oznaczonych sklepów i złożenie wniosku przed wyjazdem do Polski.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy wjeździe do Islandii obowiązują dość kłopotliwe restrykcje dotyczące np. zwierząt domowych oraz nieoclonych ilości alkoholu i papierosów. Można natomiast odzyskać podatek VAT za niektóre przedmioty kupione na wyspie i wywożone za granicę.  

Polskie służby dyplomatyczne w kontekście wycieczki na Islandię informują również o tym, że wspomniany kraj jest bezpieczny i nie występuje w nim wysokie ryzyko padnięcia ofiarą pospolitej przestępczości. Jeżeli chodzi o zagrożenie terrorystyczne, to na razie nie odnotowano niepokojących incydentów na terenie Islandii. Mimo tego lokalne władze podjęły pewne środki ograniczające ryzyko ewentualnego zamachu.

Kolejna ważna informacja dotycząca pobytu na Islandii, wiąże się z ubezpieczeniem turystycznym. Warto wiedzieć, że Islandia jako kraj EFTA respektuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podobnie jak w innych krajach UE/EFTA, taka karta nie gwarantuje Polakowi braku kosztów leczenia w ramach publicznej służby zdrowia. W kontekście ewentualnych płatności, polski turysta będzie traktowany identycznie jak osoba posiadająca islandzkie publiczne ubezpieczenie zdrowotne. Taka sytuacja oznacza konieczność dopłaty między innymi za pomoc szpitalną w trybie ambulatoryjnym (5000 koron islandzkich za konsultację + 40% innych kosztów), leczenie stomatologiczne oraz konsultację lekarską (1200 – 4500 koron islandzkich – ISK). Całkowicie odpłatne są natomiast usługi prywatnej służby zdrowia na terenie Islandii.

Z największymi kosztami może być związana konieczność sprowadzenia z Islandii ciężko chorego Polaka (w celu jego dalszego leczenia na terenie Polski). Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze pokrywa koszty takiej operacji logistycznej. Z kolei Republika Islandii (podobnie jak inne kraje UE/EFTA), zawsze odmawia pokrycia kosztów transportu medycznego, które w przypadku tak oddalonej lokalizacji mogą wynosić np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Między innymi ze względu na bardzo wysokie koszty transportu medycznego albo sprowadzenia zwłok zmarłego turysty, Narodowy Fundusz Zdrowia (podobnie jak MSZ) zaleca zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem do Islandii.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Islandzka publiczna służba zdrowia jest dobrze rozwinięta, ale nie całkowicie bezpłatna (nawet dla Polaków posiadających kartę EKUZ). Między innymi dlatego trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne. Inny powód to bardzo wysokie koszty sprowadzenia chorego Polaka z Islandii.        

Ważne informacje dla kierowców podróżujących po Islandii

Mogłoby się wydawać, że informacje dotyczące podróży samochodem po Islandii nie są kluczowe, bo przewiezienie własnego auta na tę wyspę (np. promem płynącym z Danii) będzie dość kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że wielu turystów wynajmuje samochody podczas wizyty na terytorium Islandii. Osoby zamierzające zboczyć z głównej drogi okalającej wyspę (tzw. islandzkiej jedynki), powinny wybrać typowo terenowe auto z napędem na cztery koła. W głębi Islandii kierowców czeka bowiem wiele przykrych niespodzianek takich jak wyboiste wąskie drogi, podmokłe obszary, nagłe zmiany pogody, odcinki tras o żwirowej nawierzchni albo mosty z tylko jednym pasem ruchu. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre mniej uczęszczane drogi przejściowo nie są dostępne z uwagi na aktywność wulkaniczną albo porę roku. Innym problemem jest duża odległość pomiędzy stacjami benzynowymi oraz sklepami. Trzeba zatem zrobić odpowiednie zapasy przed podróżą.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby zamierzające samodzielnie poznać wnętrze Islandii, powinny poruszać się samochodem terenowym. Podczas takiej „offroad-owej” podróży nie wolno jednak zbaczać z wyznaczonych dróg, bo takie wykroczenie jest surowo karane.  

Kierowca może otrzymać bolesną karę finansową od islandzkiej policji nie tylko za zbaczanie z wyznaczonych dróg. Surowo karane jest również:

  • przekroczenie dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi (0,5 promila)
  • nieposiadanie odpowiedniego ogumienia w sezonie zimowym oraz łańcuchów na kołach (łańcuchy są wymagane tylko w trudnych warunkach)
  • nierespektowanie obowiązku używania świateł mijania przez cały rok
  • przekraczanie ograniczeń prędkości wynoszących: 50 km/h (teren zabudowany), 80 km/h albo 90 km/h (poza terenem zabudowanym)

Podróżowanie samochodem po Islandii ma również swoje zalety. Po pierwsze, turysta unika słabo rozwiniętej komunikacji autobusowej. Po drugie, islandzkie drogi nie są płatne (wyjątek stanowi tylko tunel Hvalfjardargong). Po trzecie, podczas pobytu turystycznego w Islandii można korzystać z polskiego prawa jazdy i ochrony zapewnianej przez polską polisę OC (bez Zielonej Karty). Pewnym problemem wydaje się tylko wysoki koszt benzyny. Zgodnie z danymi Numbeo.com, paliwo na terenie Islandii jest o około połowę droższe niż Polsce.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Turyści podróżujący samochodem po Islandii powinni pamiętać, że przekroczenie limitów prędkości i alkoholu we krwi jest surowo karane. Przy okazji obliczania kosztów podróży, trzeba wziąć pod uwagę wysokie ceny islandzkiego paliwa. 

Informacje dotyczące płatności  na Islandii

Islandczycy są mocno przywiązani do rodzimej waluty i na razie nie zamierzają wstępować do Unii Europejskiej. Właśnie dlatego można przypuszczać, że obcokrajowcy odwiedzający Wyspę Gejzerów, jeszcze przez długi czas będą płacić koronami. Sytuacja na Islandii pod kątem płatności ma swoje dobre i złe strony. Pozytywnym aspektem na pewno jest bardzo dobra dostępność terminali płatniczych. Problemu nie powinno stanowić też znalezienie bankomatu, chociaż Islandczycy coraz rzadziej płacą gotówką. Powszechność użycia korony islandzkiej (ISK) i niska akceptowalność euro, wiąże się jednak z negatywną stroną płatności w Islandii. Mowa o kosztach przewalutowania, które będą ponosić osoby płacące bezgotówkowo lub wybierające gotówkę z bankomatów. Polacy nie pracujący na terenie Islandii są skazani na takie koszty, bo nasze krajowe banki nie oferują kont walutowych z kartą rozliczaną w ISK. Warto zatem sprawdzić, jakie kursy przeliczeniowe będą stosowane w przypadku konwertowania płatności z EUR lub PLN do ISK. Odpowiednich informacji na ten temat powinien udzielić bank. Osoba wybierająca się na teren Islandii powinna również sprawdzić, czy polski bank nie nalicza dodatkowych kosztów (innych niż koszty przeliczeń kursowych) za korzystanie z tamtejszych bankomatów. Przykładem jest kilkuzłotowa opłata za użycie zagranicznego bankomatu lub prowizja za przewalutowanie wypłaty (wynosząca np. 3% wypłacanej sumy).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Islandia to kraj, w którym akceptowalność płatności bezgotówkowych jest jedna z najwyższych na świecie. Problem stanowi natomiast koszt przeliczeń walutowych z euro lub złotego na koronę islandzką (podczas płatności kartą lub korzystania z bankomatów).

Sprawdź, w którym serwisie wymiany walut online można najtaniej kupić euro >

Dowiedz się więcej o ciekawej historii oraz interesującej specyfice islandzkiej waluty >

Przekonaj się, jakie są aktualne notowania korony islandzkiej względem innych walut >

Co warto zobaczyć w Islandii?

Turystyczny boom, którego w ostatnim czasie doświadcza Islandia, na pewno jest związany z popularyzacją unikalnej przyrody wspomnianego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że w Islandii ciekawe są nie tylko atrakcje przyrodnicze. Warto zwiedzić kilka miast i poczuć unikalny klimat Islandii związany m.in. z silnym poczuciem wspólnoty i spokojnym podejściem do życia. W przypadku Islandii, głównym miastem na podróżniczej mapie jest oczywiście Reykjavik liczący około 126 000 mieszkańców. Nawet po wliczeniu obszarów bezpośrednio przylegających do Reykjaviku, liczba ludności takiego zespołu miejskiego znacząco nie przekracza 200 000. Trudno się temu dziwić w przypadku kraju o populacji wynoszącej tylko 350 000 osób.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Poza Reykjavikiem żadne islandzkie miasto nie zasługuje chociażby na miano średniego. Drugi największy ośrodek miejski (Kópavogur), liczy sobie zaledwie 34 000 mieszkańców. 

Pomimo swojego niezbyt imponującego rozmiaru, Reykjavik jest miastem z bogatą historią sięgającą IX wieku naszej ery. Na terenie wspomnianego miasta znajdziemy kilka interesujących miejsc. Do tej kategorii można zaliczyć między innymi następujące budowle:

  • Katedra w Reykjavíku – ten pochodzący z końca XVIII wieku luterański kościół jest ważną świątynią z punktu widzenia tożsamości narodowej Islandczyków. Od nabożeństwa we wspomnianym kościele rozpoczyna się każda sesja Althingu, czyli islandzkiego parlamentu. Klasycystyczna katedra będąca najważniejszą świątynią dla lokalnych luteran, wyróżnia się między innymi pięknym wnętrzem.
  • Alþingishúsið (siedziba islandzkiego parlamentu) – siedziba parlamentu Islandii nie jest duża, ale wygląda bardzo ciekawie. Wspomniany budynek w stylu klasycystycznym został wzniesiony w latach 1880 – 1881 przy wykorzystaniu szarej skały wulkanicznej (diabazu). Obecnie część pomieszczeń związanych z pracą parlamentu została przeniesiona do innych budynków.
  • Ogród botaniczny w Reykjavíku (Grasagarður Reykjavíkur) – położony w północnej części miasta ogród botaniczny to miejsce ciekawe nie tylko dla pasjonatów roślin oraz szeroko pojętej biologii. We wspomnianym ogrodzie można zobaczyć ponad 3000 gatunków roślin. Ten ogród jest popularnym miejscem wypoczynku i stanowi lokalizację dla licznych wydarzeń kulturalnych.
  • Muzeum Morza w Reykjavíku (Reykjavik Maritime Museum) – wspomniane muzeum funkcjonuje od 2005 r. i cieszy się dużą popularnością. Jego goście mogą się sporo dowiedzieć o związkach Islandii z morzem, miejscowych tradycjach rybackich i takich ciekawych wydarzeniach jak np. wojny dorszowe z Wielką Brytanią. Niekwestionowaną atrakcją muzeum jest liczący ponad 60 metrów długości okręt patrolowy Óðinn, który został wycofany ze służby w połowie minionej dekady.
  • Kościół luterański Hallgrímskirkja – ten kościół nie jest najstarszą budowlą sakralną w islandzkiej stolicy, ale mimo tego wzbudza spore zainteresowanie. Budowa wspomnianego kościoła rozpoczęła się po II wojnie światowej i trwała aż do połowy lat 80 – tych. Monumentalna bryła kościoła luterańskiego Hallgrímskirkja sięgająca na wysokość ponad 70 metrów, góruje nad islandzką stolicą i stanowi bardzo dobry punkt orientacyjny. Na uwagę zasługuje między innymi wnętrze opisywanego kościoła nawiązujące nieco do budowli gotyckich oraz taras widokowy umieszczony na szczycie wieży.
  • Kościół katolicki Landakotskirkja – ta neogotycka świątynia stanowi najważniejsze miejsce kultu dla islandzkich katolików (m.in. pochodzących z Polski). Monumentalny kościół Landakotskirkja z nietypową płasko zakończoną więżą, został oddany do użytku w 1929 roku. Jego budowa zmotywowała islandzkich luteran do wzniesienia bardziej okazałej i konkurencyjnej świątyni (Kościoła Hallgrímskirkja).
  • Sala Koncertowa Harpa – ta bardzo ciekawa awangardowa budowla, w której mieści się również centrum konferencyjne, powoli staje się kolejnym symbolem islandzkiej stolicy. Warto wspomnieć, że sala Koncertowa Harpa w 2013 r. zdobyła prestiżową nagrodę w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Budowla ukończona z pewnymi problemami (będącymi następstwem kryzysu finansowego), obecnie służy między innymi Islandzkiej Orkiestrze Symfonicznej.
  • Nauthólsvík – pod tą nazwą znana jest plaża posiadająca gorące źródła. Temperatura oceanu w okolicy Nauthólsvík zwykle nie zachęca do kąpieli (nawet latem). Znacznie cieplejszą wodę o temperaturze nawet 40 stopni Celsjusza, można jednak znaleźć w pobliskich ciepłych źródłach.

Na terenie islandzkiej stolicy znajduje się również wiele innych ciekawych miejsc. Warto wspomnieć, że Reykjavík pomimo swojego niewielkiego rozmiaru jest ceniony przez miłośników nocnego życia. W tym mieście znajdziemy wiele pubów, klubów oraz barów. Bogata jest również oferta gastronomiczna. Dodatkowe atrakcje mogą znaleźć rodziny podróżujące z dziećmi. Tacy turyści powinni zobaczyć między innymi Tjörnin, czyli jezioro w centrum miasta licznie zasiedlone przez łabędzie. Warto również zwrócić uwagę na miejscowe ZOO oraz Mink Viking Portrait Studio, czyli studio pozwalające na sfotografowanie się w różnych historycznych strojach wikingów.

Na terenie islandzkiej stolicy z pewnością nie brakuje atrakcji, ale pewnym problemem dla polskich turystów mogą być wysokie ceny w restauracjach, sklepach spożywczych oraz hotelach. Trudno ukryć, że Reykjavík nie jest tanim miastem. Dane serwisu Numbeo.com wskazują, że stolica Islandii w porównaniu z Warszawą cechuje się cenami dóbr i usług konsumpcyjnych wyższymi przeciętnie o 160%. Analogiczna różnica na niekorzyść islandzkiej stolicy wynosi odpowiednio 205% oraz 212% w przypadku produktów spożywczych i posiłków z restauracji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podczas zwiedzania islandzkiej stolicy, polscy turyści nie powinni być zaskoczeni cenami posiłków lub produktów spożywczych, które są nawet trzy razy wyższe niż w Polsce.

Trudno ukryć, że to głównie atrakcje położone poza islandzką stolicą zachęcają wielu turystów do odwiedzenia Wyspy Gejzerów. Islandia może się pochwalić bardzo dużą liczbą takich ciekawych miejsc, które cechują się np. obecnością gorących źródeł, wodospadów, wulkanów oraz gejzerów. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które czekają na turystów poza Reykjavikiem. Właśnie dlatego ograniczyliśmy się do wskazania kilku ciekawych celów urlopowej podróży. Turyści z Polski podczas zwiedzania Krainy Gejzerów, powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące atrakcje:

  • Kompleks Blue Lagoon – znajdujący się blisko islandzkiej stolicy kompleks Błękitna Laguna, przyciąga wielu zagranicznych turystów. Geotermalne SPA Blue Lagoon wyróżnia się wodą z ciepłych źródeł, która posiada w składzie między innymi krzemionkę oraz algi. Ta woda o jasnoniebieskim zabarwieniu ma właściwości lecznicze związane z chorobami skóry. Warto zwrócić uwagę, że woda w Błękitnej Lagunie posiada temperaturę aż 40 stopni Celsjusza i jest wymieniana co dwa dni.
  • Gejzer Geysir – wspomniany gejzer warto odwiedzić między innymi dlatego, że dał on nazwę wszystkim podobnym źródłom wyrzucającym gorącą wodę oraz parę wodną. Obecnie Geysir jest o wiele mniej aktywny niż kiedyś. W jego pobliżu znajduje się jednak o wiele bardziej widowiskowy gejzer Strokkur. Jest on największym islandzkim gejzerem, którego regularność przyciąga wielu turystów. Erupcje gorącej wody i pary wodnej ze Strokkur sięgają na wysokość 20 – 40 metrów i powtarzają się co 5 minut – 10 minut.
  • Wodospad Dettifoss – ten znany islandzki wodospad jest jednym z największych takich spadków wody rzecznej w całej Europie. Dettifoss ma imponującą jak na warunki europejskie wysokość 45 metrów, a jego szerokość sięga 100 metrów. Warto wiedzieć, że niedaleko od opisywanego wodospadu leży jego „kuzyn” – szeroki na około 30 metrów wodospad Hafragilsfoss.
  • Wodospad Godafoss – wspomniany wodospad nie jest bardzo wysoki (liczy 12 metrów), ale mimo tego przyciąga wielu turystów zagranicznych. Często odwiedzają go również Islandczycy, dla który jest swoistym historycznym symbolem. Godafoss (Wodospad Bogów) zgodnie z tradycją odegrał swoją rolę podczas chrystianizacji Islandii. Nazwa Godafoss wiąże się z opowieścią, wedle której do opisywanego wodospadu zostały wrzucone posągi starych nordyckich bogów. To wydarzenie podobno miało miejsce w roku 1000 naszej ery i zapoczątkowało status chrześcijaństwo jako islandzkiej religii państwowej.
  • Park Narodowy Vatnajökull – większość (prawie ¾) powierzchni tego parku narodowego zajmuje lodowiec o tej samej nazwie. Na terenie opisywanego parku oprócz potężnej czapy lodowca Vatnajökull zobaczymy między innymi wulkany oraz hipnotyzujące błękitne jaskinie lodowe. Zagraniczni turyści chętnie odwiedzają jezioro lodowcowe Jökulsárlón, w pobliżu którego można podziwiać bloki lodowe odrywające się od Vatnajökull. W tej okolicy zobaczymy również piękne jaskinie znajdujące się pod lodem. Warto wiedzieć, że takie lodowe jaskinie zwykle topnieją w czasie islandzkiego lata. Lodowe jaskinie co roku są odnajdywane w nowych miejscach, a ich zwiedzanie musi odbywać się z doświadczonym przewodnikiem. Osoby samodzielnie wchodzące do jaskiń ryzykują życiem, bo mogą zostać np. pogrzebane żywcem przez topniejący lód albo uwięzione w lodowej szczelinie.
  • Wulkan Hekla – okolice tego wulkanu są bardzo ciekawym wyborem dla zagranicznych turystów, którzy często uczestniczą w specjalnie zorganizowanych wycieczkach. Takie wycieczki obejmujące niewielkie grupy (np. sześcioosobowe), stanowią dobrą opcję dla osób nieposiadających doświadczenia w turystyce górskiej. W kontekście bezpieczeństwa warto również pamiętać o tym, że wulkan Hekla nadal jest aktywny i stanowi zagrożenie. W pobliżu tego majestatycznego wulkanu warto odwiedzić obszar Landmannalaugar znany przede wszystkim z kolorowych masywów skalnych. Do Landmannalaugar również udają się zorganizowane wycieczki.
  • Park Narodowy Þingvellir/Thingvellir – wspomniany park narodowy leżący blisko stolicy Islandii, obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To wyróżnienie wynika nie tylko z ciekawej rzeźby terenu Thingvellir i obecności rozpadliny Silfra, w której można nurkować pomiędzy dwoma płytami kontynentalnymi. Warto wiedzieć, że na obszarze Thingvellir od 930 roku n.e. aż do końca XVIII wieku zbierał się islandzki parlament (Althing).
  • Plaża Reynisfjara – na terenie Islandii znajduje się wiele ciekawych plaż, które wabią turystów pomimo niskiej temperatury oceanu. Reynisfjara to przykład właśnie takiej plaży. Jej charakterystyczną cechą jest nie tylko ciemny kolor podłoża składającego się z czarnych oraz szarych kamieni o różnej wielkości. Turystów przyciąga również cud przyrody, jakim bez wątpienia jest Gardar, czyli zespół wysokich bazaltowych kolumn. Na plaży Reynisfjara (podobnie jak w innych miejscach Islandii), można obserwować życie maskonurów – sympatycznych ptaków wyróżniających się kształtem oraz kolorami dzioba.
  • Obszar geotermalny Námafjall – ten ciekawy obszar bywa czasem nazywany „diabelską kuchnią”. Taka nazwa doskonale pasuje do terenu, na którym można znaleźć tak dużo zjawisk kojarzących się z piekłem. Przykład stanowią chociażby gorące sadzawki oraz solfatary i fumarole, czyli miejsca emisji gorących gazów wulkanicznych. Opisywany obszar geotermalny charakteryzuje się również bogactwem kolorów skał i obecnością bloków lawy o nietypowych kształtach. Swoistą ciekawostką jest to, że w Námafjall poruszanie się po trudnym terenie ćwiczyli astronauci wybrani do misji księżycowych. Opisywany obszar jest miejscem, które pod względem rzeźby przypomina Srebrny Glob.

Tak jak już wspomnieliśmy, na terenie Islandii można obejrzeć znacznie więcej ciekawych miejsc odzwierciedlających surowe piękno i potęgę natury. Przykładem może być chociażby wyspa wulkaniczna Surtsey, która powstała w latach 60 – tych minionego wieku. Osoby zamierzające dogłębnie poznać środowisko naturalne Islandii, powinny jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich są kary za zjeżdżanie samochodem z wytyczonych szlaków. Turyści zwiedzający Wyspę Wulkanów na własną rękę, powinni również pamiętać o tym, że lokalna pogoda jest bardzo zmienna, a odległości pomiędzy kolejnymi punktami z zaopatrzeniem (np. benzyną lub żywnością) bywają spore. Generalnie rzecz biorąc, Islandia nie jest krajem dobrym dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielną turystyką górską.

Kup/Sprzedaj/Prześlij korony islandzkie po najlepszym kursie

ZWRÓĆ UWAGĘ: Drogi w centralnej części Islandii często są czynne tylko przez lato. Na szlaki oznaczone literą „F” można wjeżdżać jedynie samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przejezdność dróg warto sprawdzać na stronie islandzkiego urzędu drogowego (www.road.is).

 

Czego warto spróbować w Islandii?

Islandczycy to niewielki naród, który w ciągu dziesięciu wieków historii dorobił się własnych tradycji kulinarnych. Tamtejsza kuchnia oczywiście bazuje na wielkiej obfitości ryb z północnego Atlantyku. Na islandzkich stołach rzadko znajdziemy natomiast inne mięso niż rybie (wyjątek stanowi tylko baranina oraz jagnięcina).

W czasie pobytu na Wyspie Wulkanów, polscy turyści na pewno powinni spróbować takich smakołyków jak:

  • głowa owcy z ziemniakami oraz gotowaną rzepą (Svið)
  • mięso krojone w kostkę z pieczonymi ziemniakami, sosem pomidorowym oraz jajkiem sadzonym (Biximatur)
  • mięsne pulpety z dodatkiem liści kapusty (Köttfärs)
  • galaretka z owczej głowy (Sviðasulta)
  • zupa z homara (Humarsúpa)
  • wrzecionowaty pączek Kleinur smażony w głębokim tłuszczu z dodatkiem jogurtu Skyr
  • cynamonowe bułki w kształcie muszli ślimaka (Kanilsnúðar)
  • chleb wulkaniczny (Rugbrauð) pieczony podziemnej geotermalnej piekarni

Warto wiedzieć, że wielu turystów zagranicznych podczas pobytu na Islandii próbuje również kontrowersyjnego specjału, jakim jest hákarl. Mowa o sfermentowanym mięsie rekina polarnego, które na pewno nie przypadnie każdemu do gustu (m.in. ze względu na zapach).

Kup/Sprzedaj/Prześlij korony islandzkie po najlepszym kursie

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względu na dużą liczbę spożywanych ryb oraz chudego mięsa (baraniny i jagnięciny), islandzka kuchnia jest uważana za bardzo zdrową.

Co warto przywieźć z Islandii?

Wysokie ceny w islandzkich sklepach na pewno nie zachęcają do wielkich zakupów (pomimo możliwości odzyskania podatku VAT za niektóre produkty). Mimo tego turyści z Polski starają się kupić kilka miejscowych przysmaków. Do tej grupy można zaliczyć:

  • posiadające właściwości lecznicze produkty spożywcze z islandzkich mchów i porostów (np. herbatki oraz syropy)
  • naturalną sól wulkaniczną
  • wszelkiego rodzaju przetwory rybne
  • tradycyjne jogurty/twarogi islandzkie Skyr
  • czekolady Omnom
  • chleb wulkaniczny Rugbrauð

Ze sporym zróżnicowaniem propozycji, mamy do czynienia w przypadku bardziej trwałych pamiątek. Gustownym i zdecydowanie najdroższym wyborem są swetry z islandzkiej wełny (lopapeysa) oraz różnego rodzaju wyroby ze skóry renifera (np. rękawiczki). Na uwagę zasługują również produkty jubilerskie z minerałów oraz skał pochodzenia wulkanicznego, a także islandzkie kosmetyki (bazujące np. na algach). W Islandii znajdziemy również całe mnóstwo mniej kosztownych i typowych gadżetów nawiązujących np. do historii wikingów.

Kup/Sprzedaj/Prześlij korony islandzkie po najlepszym kursie

ZWRÓĆ UWAGĘ: „Islandzkie” pamiątki taniej można kupić w licznych sklepach z używanymi przedmiotami.

 

Wyjazd Islandii – podsumowanie

Islandia jest ciekawym celem podróży nie tylko dla osób, które dotychczas szczególnie interesowały się kulturą oraz przyrodą krajów Europy Północnej. W czasie podróżowania po Wyspie Wulkanów, trzeba jednak wziąć pod uwagę specyficzne warunki przyrodnicze (skutkujące np. sztormami) oraz niewielką gęstość zaludnienia, która utrudnia uzyskanie pomocy. Pomimo coraz większej liczby odwiedzających, Islandia z pewnością jest krajem przyjaznym dla turystów. Z punktu widzenia Polaków, problemem mogą być wysokie ceny w tamtejszych sklepach, restauracjach i hotelach. Koszty podróży można jednak zredukować kupując bilety lotnicze w jednej z tanich linii kursujących na lotnisko w Keflavík.

Kup/Sprzedaj/Prześlij korony islandzkie po najlepszym kursie